Moodlen tehtävien arvioinnin sujuvoittaminen

Odottaako Moodlen tehtävälaatikossa suuri määrä arvioitavia palautuksia? Arviointityön sujuvuutta voi parantaa muutamilla asetuksilla, jotka helpottavat erityisesti suurten opintojaksototeutusten arviointia. Tässä vinkissä esitellään kolme käytännön tapaa arvionnin sujuvoittamiseen.

1. Näytä vain arviointia odottavat palautukset

Arviointia voi nopeuttaa suodattamalla näkyviin vain ne palautukset, jotka odottavat arviointia. Tällöin näkymässä eivät näy tyhjät palautukset tai jo arvioidut työt.

Toimi näin:

  • Avaa tehtävä ja valitse Arviointi.
  • Siirry Palautukset-välilehdelle.
  • Valitse Arviointivaihe-pudotusvalikosta Odottaa arviointia.
  • Avaa Arviointi-sarakkeen kolmen pisteen valikko ja valitse Arviointi.

Voit tarvittaessa palauttaa näkyviin kaikki palautukset vaihtamalla suodatusasetusta.

 

2. Hyödynnä annotoitavaa PDF:ää

Jos opiskelijoita pyydetään palauttamaan tehtävät PDF-muodossa, niitä ei tarvitse ladata erikseen omalle koneelle. Moodle näyttää palautuksista esikatselun, jossa voit selata dokumentin sivuja suoraan arviointinäkymässä.

Huomioi, että PDF-tiedostojen sisältämiä linkkejä ei voi avata esikatselunäkymästä. Asetukset tulee määrittää ennen tehtävän avautumista opiskelijoille.

Toimi näin:

  • Avaa Tehtävä > Asetukset-näkymästä
  • Siirry kohtaan Palautusmuodot. Valitse Sallitut tiedostomuodot ja määritä sallituksi tiedostotyypiksi vain PDF-tiedosto.
  • Siirry kohtaan Palautemuodot. Ota käyttöön Annotoitava PDF.

Tämän jälkeen voit tarkastella opiskelijoiden palautuksia suoraan Moodlessa ilman erillistä tiedostojen lataamista.

 

3. Julkaise arvioinnit yhtä aikaa

Arviointiprosessin vaiheistaminen auttaa tilanteissa, joissa arviointeja tehdään useassa erässä tai arviointikriteerejä täsmennetään työn edetessä. Näin opiskelijat saavat arvosanat ja palautteet samanaikaisesti vasta arvioinnin valmistuttua.

Jos opintojaksolla on useita arvioijia, vaiheistaminen helpottaa myös työnjakoa ja arviointien seurantaa.

Ota vaiheistettu arviointi käyttöön:

  • Avaa Tehtävä > Asetukset-kohdasta
  • Siirry kohtaan Arviointi.
  • Valitse Vaiheista arviointiprosessi → Kyllä.

Jos tehtävällä on useita arvioijia:

  • Valitse Nimeä arvioijat → Kyllä.
  • Jaa arvioitavat palautukset arvioijien kesken Palautukset-näkymässä.
  • Arvioi palautukset

Arvioinnin aikana anna arvosana ja valitse sopiva Arviointiprosessin vaihe. Esimerkiksi vaihe Arviointi tehty kertoo, että arviointi on valmis mutta ei vielä julkaistu opiskelijalle.

Julkaise arvioinnit, kun kaikki palautukset on arvioitu:

  • Palaa Palautukset-näkymään.
  • Valitse kaikki opiskelijat listasta.
  • Avaa sivun alareunasta kolmen pisteen valikko ja valitse Muuta arvioinnin tilaa.
  • Valitse Arviointiprosessin vaihe: Julkaistu.
  • Valitse Ilmoita opiskelijalle: Kyllä.

Tämän jälkeen arvosanat ja palautteet julkaistaan kaikille opiskelijoille samanaikaisesti, ja opiskelijat saavat ilmoituksen arvioinnin valmistumisesta.

 

Vinkin antoi Miina Kivelä, digilehtori, Lime-osaamisyksikkö, Kolme vinkkiä Moodlen tehtävien arvioinnin sujuvoittamiseen | TAMK-blogi | Tampereen korkeakouluyhteisö