Oletko suorittanut toimittajaopintoja tai opiskellut tiedotusoppia Tampereen yliopistossa? Nyt ei kysellä tutkintojen perään, sillä Tampereen yliopiston toimittajakoulutuksen historiahanke haluaa kuulla sinulta, millaista oli toimittajaksi opiskeleminen menneinä vuosina.
Hankkeen tutkijat ovat kiinnostuneita yhtä lailla yksittäisistä sattumuksista kuin yleisemmistä opetusta tai opintojen sisältöä ja kulkua käsittelevistä kuvauksista, joten ole hyvä ja jaa opiskelumuistosi kanssamme.
Tämä muistitietokeräys on avoinna koko journalistikoulutuksen juhlavuoden ajan eli vuoden 2025 loppuun. Sen tuloksia käytetään tekeillä olevan historiateoksen aineistona ja hankkeen valmistuttua ne tallennetaan Tampereen yliopiston Kansanperinteen arkistoon.
Lisätietoja: Journalistikoulutus100vuotta.tau@tuni.fi
Muistitietokeräykseen pääset osallistumaan tästä linkistä.
Journalistikoulutuksen alkuvuosista kertovaan videoon pääset tutustumaan tästä linkistä.