TAMK WellTech Lab oli tapahtumassa mukana omalla ständillään esitellen labin monipuolisia oppimis-, tutkimus- ja kehittämisympäristöjä sekä niiden tarjoamia mahdollisuuksia ikäteknologian testaamiseen, arviointiin ja käyttöönoton edistämiseen ja näihin teemoihin liittyvään koulutukseen. Päivän aikana standimme herätti runsaasti kiinnostusta, ja kävimmekin avartavia keskusteluja eri yritysten, koulutusorganisaatioiden sekä muiden alan toimijoiden kanssa.
Osana teknologianäyttelyn näytteilleasettajien yhteistä esittelykierrosta Jukka-Pekka Pirhonen piti lyhyen, noin minuutin mittaisen esittelyn WellTech Labista. Tiivis puheenvuoro tarjosi kuulijoille katsauksen labin toimintaan ja siihen, miten WellTech Lab tukee muun muassa ikäteknologian kehittämistä, testaamista ja käyttäjälähtöistä käyttöönottoa yhteistyössä eri toimijoiden kanssa.
Tapahtuman ehkä tärkein viesti nousi esiin sekä keynote-puheenvuoroissa että päivän keskusteluissa: ikäteknologian mahdollisuuksia voidaan hyödyntää täysimääräisesti vain tekemällä yhteistyötä. Monimutkaiset yhteiskunnalliset haasteet eivät ratkea yhden organisaation, ammattiryhmän tai toimialan voimin, vaan onnistuminen edellyttää monialaista osaamista, yhteisiä tavoitteita ja jatkuvaa vuoropuhelua. Tämä ajatus resonoi vahvasti myös WellTech Labin toimintafilosofian kanssa, jossa teknologiaa kehitetään, arvioidaan ja otetaan käyttöön yhdessä käyttäjien, ammattilaisten, yritysten ja tutkijoiden kanssa.
Päivä oli WellTech Labille erittäin antoisa. Ständillä syntyi uusia kontakteja ja keskusteluja mahdollisista yhteistyömuodoista. Erityisen ilahduttavaa oli, että ständillä vierailleiden toimijoiden kanssa sovittiin jatkokeskusteluista ja vierailuista WellTech Labiin. Nämä kohtaamiset vahvistavat entisestään labin roolia ikäteknologian kehittämisen, kokeilemisen ja verkostoitumisen alustana.
IkäteknosNet -hankkeen Ikäteknologian kipinä II -tapahtuma osoitti konkreettisesti, kuinka suuri tarve yhteistyölle ja yhteisille oppimisympäristöille tällä hetkellä on. WellTech Lab jatkaa aktiivisesti työtään eri toimijoiden yhdistäjänä ja uusien ratkaisujen mahdollistajana. Päivän keskusteluista jäi vahva tunne siitä, että yhdessä tekemällä voimme rakentaa entistä vaikuttavampia ratkaisuja ikääntyvän väestön hyvinvoinnin tueksi.
Kiitos järjestäjille, yhteistyökumppaneille ja kaikille ständillämme vierailleille inspiroivista keskusteluista. Odotamme innolla yhteistyön jatkumista ja uusia kohtaamisia WellTech Labissa!
Teksti ja kuva: Marjo Tienari