Akateemisen maailman hyödyt näkyvät parhaiten, kun tuotettu tieto yhdistetään käytäntöön. Tästä syystä kokosimme ryhmän yhteistyökumppaneitamme, tutkijoita ja muutamia muita kiinnostuneita osanottajia opintomatkallemme Trentinoon.

Meillä oli kunnia kokea Trenton yliopiston apulaisprofessori Gianluca Maracchinin, apulaisprofessori Mario Claudio Dejacon ja väitöskirjatutkija Giacomo Sartin vieraanvaraisuus Trentossa. He tuntevat Trentinon monipuolisen kiertotalousaiheisen projekti-, yritys- ja toimijakentän, johon saimme heidän avullaan kurkistuksen opintomatkalla.
– Olin todella iloinen saadessani toivottaa CircBuild-hankkeen delegaation tervetulleeksi Trentoon. Vierailu tarjosi arvokkaan mahdollisuuden vaihtaa näkemyksiä siitä, miten kiertotalous ja ilmastokestävä suunnittelu voivat nopeuttaa rakennetun ympäristön siirtymää. Keskustelu suomalaisten käytännön toimijoiden ja tutkijoiden kanssa rikastutti ymmärrystämme yhteisistä haasteista ja avasi uusia yhteistyömahdollisuuksia, kertoo apulaisprofessori Maracchini.
Saimme toisen akateeminen näkökulman Opera Universitarialta, jonka edustajien kanssa tapasimme Trenton yliopiston Mesianon kampuksella. Vertailimme yhdessä opiskelija-asuntoja Trentossa ja Helsingissä ja miten ne liittyvät kiertotalouden aihepiiriin. Esityksien ja keskustelujen tasapainona vierailimme myös ARV-projektin rakennustyömaalla.
– ARV-projekti on rakennusalan uusien tuoteinnovaatioiden testauksen ja arvioinnin ydin. Käytännölliset ratkaisut ovat yksi tehokkaimmista tavoista vähentää rakennusten negatiivisia ilmastovaikutuksia ja edistää uusien ratkaisujen leviämistä alalla, sanoo Tampereen yliopiston väitöskirjatutkija Juha Franssila, joka on tutkimusvaihdossa Trentossa jouluun asti.

Toinen vierailukohteemme oli Progetto Manifattura, joka oli muutettu vanhasta tupakkatehtaasta vihreän rakentamisen, uusiutuvan energian ja ympäristöteknologioiden keskukseksi. Siellä tapasimme kaksi toimijaa: Habitechin, joka on ministeriön tukema kestävän rakentamisen, energiatehokkuuden ja älykkäiden teknologioiden toimijoita yhdistävä organisaatio, sekä Trentino Sviluppon, joka tarjoaa yrityksille palveluita, kuten työtiloja, verkostoitumista ja tietoa.

– Erityisesti teki vaikutuksen nähdä Progetto Manifatturan vanhan kiinteistön kehittäminen uuteen käyttötarkoitukseen, ja kuinka siihen on rakennettu uutta täydentävää osaa ekologisesti kestäväksi, kertoo Kiinteistöalan koulutuskeskus Kiinkon liiketoimintajohtaja Anu Karvonen.
Näimme ja keskustelimme opintomatkalla monista kiertotalouden osa-alueista Suomessa ja ulkomailla. Oli myös tärkeää nähdä paikallinen kulttuuri ja konteksti, jossa ratkaisuita tehdään. Jopa turistinähtävyys, kuten tori tai museo, voi auttaa näkemään kulttuurin vaikutukset laajempaan kiertotalouteen syvällisemmin. Trenton joulumarkkinoilla kulkeminen ei ainoastaan luonut joulutunnelmaa, vaan näytti myyjien suosivan ja kunnioittavan paikallisia tuotteita. Tämä muistutti regeneratiivisen ajattelun periaatteista, missä materiaalikierto on tärkeää ja paikallisuus on ydintekijä luonnon uudistumisessa.
Lisää regeneratiivisesta ajattelusta ja kiertotaloudesta Trentossa kuullaan seuraavassa työpajassamme 22. tammikuuta kello 10–12 Hämeenlinnassa. Ilmoittaudu mukaan täältä.
Jatkoaskelistamme ja hankkeen kuulumisista voi käydä lukemassa CircBuild-kotisivuilta!
Lisätietoja:
Jaakko Kinnunen
Projektipäällikkö, CoreLab
Rakennetun ympäristön tiedekunta, Tampereen yliopisto
jaakko.kinnunen@tuni.fi
Olli Koskela
Tutkimuspäällikkö, HAMK Tech
Hämeen ammattikorkeakoulu HAMK
olli.koskela@hamk.fi
Teksti:
Alisa Hakola
Tiedottaja ja tutkija, CoreLab
Rakennetun ympäristön tiedekunta, Tampereen yliopisto
alisa.hakola@tuni.fi
CircBuild-hankkeen rahoittajina toimivat Euroopan unionin osarahoitus ja Etelä-Savon ELY -keskus. Lisäksi rahoittajia ja yhteistyökumppaneita ovat A-Kruunu Oy, Hartela-Yhtiöt Oy, Helsingin seudun opiskelija-asuntosäätiö Oy Hoas, Kiinteistöalan koulutussäätiö sr (Kiinko), Saint-Gobain Finland Oy ja Y-Säätiö.