Uudet teknologiat haastavat ja kehittävät nykyisiä työtapoja
LiveCol syntyi ajatuksesta, jossa reaaliaikaisen yhteistyön tekemistä auttaa tiheä suunnittelumerkintöjen kirjaus. Yhteistyökirjausten yleisyyttä mittaamaan he kehittivät niin kutsutun yhteistyön kellotaajuus käsitteen. Käytännössä yhteistyön tekemistä päästiin hankkeessa testaamaan Trimblen kehittämässä LiveCollaboration -toiminnallisuudessa.
– Kehitimme asiakkaiden toiveesta Live Sharing alustan, jotta yhteistyö 3D-mallien kanssa olisi yksinkertaisempaa ja helpompaa. Nyt tätä teknologiaa hyödyntävä Live Collaboration-toiminnallisuus toimii perusasetuksena Tekla Structures, Trimble Connect sekä Revit käyttäjillä versiosta 2024 eteenpäin. LiveCol projekti mahdollisti toiminnallisuuden palautekommenttien saamisen jo hyvin aikaisessa vaiheessa, mikä ei yleensä ole mahdollista, kertovat Trimblen Senior Technology Director Kim Nyberg ja Business Development Manager Thomas Bagge.
Yhteistoimintaa tutkittiin käytännön kokeiluissa eri rooleista
Kommentteja saatiin LiveCollaboration -toiminnallisuuden käytännön kokeiluista Tampereen yliopistolla. Rakennesuunnittelijat pääsivät silloin testaamaan yhteistyön tekemistä LiveCollaboration -ohjelman ja Teams-yhteyden avulla eri rooleissa. He saivat kommentoida muun muassa ohjelman toimivuutta, hyötyjä ja parannusehdotuksia. Tutkijoiden näkökulmasta oli myös tärkeää huomioida, miten suunnittelijat suhtautuvat uuteen teknologiaan ja sen tuomiin näkökulmiin.
– Olimme etuoikeutetussa asemassa, kun saimme LiveCollaboration ohjelman kehitysversion testbench -kokeiluihin. Hyödynsimme VTT:n kehittämiä BIM4LCA-malleja LiveCollaborationissa ja kehitimme tiiviin tehtävän osallistujille. LiveCollaboration tukee selvästi etäyhteissuunnittelua, mikä on hyödyllistä etenkin suurissa ja monimutkaisissa projekteissa. Oli kannustavaa ja mielenkiintoista nähdä käytännössä, kuinka tällainen uusi näkökulma asettuu suunnitteluprosesseihin. Reaaliaikainen yhteistyö on merkittävä uudistus perinteiselle tietomalli (BIM) -suunnittelulle, kertoo Tampereen yliopiston professori Kalle Kähkönen.
Hyväksyttävä teknologia otetaan käyttöön helpommin
Tampereen yliopisto tutki myös, kuinka hyväksyttävää ja helposti käyttöönotettavaa reaaliaikainen yhteistoimintateknologia on. Käyttöönottoa auttavat teknologian helppokäyttöisyys, hyväksyvä asenne sitä kohtaan ja oletetut hyödyt. Reaaliaikaisen yhteistyön hyödyiksi Tampereen yliopiston väitöskirjatutkija Jaakko Huusko esitti nopeutta, laadukkuutta ja edullisuutta.
– Hyväksyttävyyttä lisäävät esimerkiksi tutussa BIM -ympäristössa toimiminen ja muutosten näkeminen reaaliajassa. Haasteet liittyvät keskeneräisen työn jakamiseen, niin nykyisten työtapojen kuin sopimuksiin sekä laillisuuteen liittyvien epävarmuuksien takia, Huusko kertoo.
VTT kokosi yhteen tietomallien ydinasiat
LiveCol tarkasteli reaaliaikaista yhteistyötä ja sen teknologiaratkaisuita useista näkökulmista, kuten prosessit, järjestelmät ja lakiasiat, joita VTT tutki hankkeen aikana.
– Dataan liittyvän juridiikan tutkimisen aikana tärkeä oivallus oli ymmärtää BIM mallintaminen työkaluna informaation hallintaan. Nämä oivallukset ja ohjeet sisältävä BIM navigaattori on vuorovaikutuksellinen pdf, joka kokoaa tietoa BIMistä, informaatiohallinnasta ja kuinka käsitellä niitä sopimuksissa. Työkalu tulee esille VTT:n portaalin kautta lähitulevaisuudessa, esittelee VTT:n erityisasiantuntija Jutta Suksi.
– Etsimme LiveCol-projektin aikana uusia tapoja työskennellä kehittyvien teknologioiden keskellä, mitkä tarjoavat yhä helppokäyttöisempiä työskentelytapoja kiinteistö- ja rakennusalalle. Datan jakaminen rikkomatta yrityssalaisuuksia, suunnittelutiimin hallinta ja yhteistyö eri osapuolien kesken kutsui meitä yhdistämään voimamme LiveCol-projektiin ja löytämään ratkaisuja tehdä reaaliaikaista yhteistyötä sujuvammin. Näitä ratkaisuja oli hienoa esitellä loppuseminaarissa koko tiimin voimin, tiivistää VTT Research Scientist ja LiveColin projektikoordinaattori Robert van den Brink.
Vinkkejä reaaliaikaisen suunnitteluteknologia käyttöönottoon, hyötyihin ja haasteisiin löytyy loppuseminaarin PowerPoint esityksistä, sekä loppuraportista. Projekti onkin hyvä lopettaa kysymykseen: Voisiko reaaliaikainen yhteistyö täydentää perinteisiä toimintatapoja omassa organisaatiossasi, ellei täysin korvata tuttuja prosesseja?
LiveCol-loppuseminaarin PowerPoint: LiveCol_FinalSeminar_03022026
Lue LiveCol-loppuraportti ja muut julkaisut täältä.
Lisätietoja:
Kalle Kähkönen
Professori, Tampereen yliopisto
kalle.kahkonen@tuni.fi
Robert van den Brink
Research Scientists, VTT
robert.vandenbrink@vtt.fi
