Tulevaisuuden senioriasuminen -hanke toi yhteen tutkimustiedon ja käytännön

TULE-loppuseminaari keräsi yhteen tulevaisuuden senioriasumisesta kiinnostuneita oppimaan ja keskustelemaan yhdessä.

Tampereen yliopiston yhteiskehittämishanke Tulevaisuuden senioriasuminen (TULE) päättyy loppuvuonna 2025. Kahden ja puolen vuoden hankkeen aikana tutkimusryhmän keräämä tieto yhteistyökumppaneilta, hyvistä käytännöistä ja aikaisemmista tutkimuksista on koottu yhteen TULE-malliin ja TULE-hankkeen loppuraporttiin, sekä muihin hankkeen aikana tehtyihin tutkimuksiin. Nyt hankkeen yhteistyökumppanit tuovat viimeisen kerran esiin näkemyksiään hankkeen onnistumisista ja tuloksista.

TULE-hankkeen tuloksia kuultiin syksyisissä tunnelmissa Tampereen yliopiston Lyhty-tilassa. Loppuseminaarissa kuulimme lyhyesti hankkeesta ja tutkijoiden kehittämästä TULE-mallista, joka käy läpi ikäystävällisen asumisen prosessin alueellisesta kehittämisestä käyttöön asti, toimijoiden rooleja sekä asioita, joita on hyvä huomioida eri vaiheissa.

Mallin osana kehitettiin kiinteistökehittämisvaiheeseen avuksi konseptityökalu, joka auttaa kuvittelemaan erilaisia senioriasumisen konsepteja valituille asukastyypeille. Yhteistyökumppanit kommentoivatkin konseptityökalun olevan hyvä työkalu esimerkiksi työpajoihin ja muihin tilaisuuksiin, joissa on tarkoituksena katsoa ikäystävällistä asumista esimerkiksi tilojen, yhteisöllisyyden, palvelujen ja ympäristön kautta.

– Konseptityökalu käsittelee kattavasti ikäystävällisen asumisen osia, ainoastaan rahoituselementit puuttuvat siitä. TULE-hankkeessa ei ollut riittävästi aikaa ottaa eri vaihtoehtojen mahdollisia kustannuksia mukaan konseptityökaluun. Toivottavasti voimme kehittää konseptityökalua tulevissa hankkeissa, Tampereen yliopiston projektipäällikkö Jaana Vanhatalo pohtii.

Pelkästään hankkeen TULE-malli ja konseptityökalu ovat jo 71 sivun mittaisia. Näiden lisäksi kaikki hankkeet tulokset löytyvät tuoreesta loppuraportista, missä käydään läpi TULE-hankkeet vaiheet, senioriasumisen nykyhetkeen ja tulevaisuuteen vaikuttavia tekijöitä, TULE-malli sekä suosituksia kohti tulevaisuuden ikäystävällistä asumista. Lisäksi verkkosivuillamme on julkaistu Senioriasumisen nykytila vuonna 2023 –raportti, joka perustuu hankkeen alussa tehtyyn esikyselyyn. Niin tutkijoiden kuin yhteistyökumppaneiden suusta onkin kuulunut hankkeen aikana muodossa tai toisessa sama ajatus:

Puhumme kyllä enemmän hyvästä suunnittelusta kaikille, eikä vain senioreille. Parempi olisikin puhua ikäystävällisestä asumisesta.

Tärkeintä hankkeessa on ollut tiedon yhteen keräämisen lisäksi tiivis verkostoituminen toimeliaiden ja omistautuneiden yhteistyökumppaneiden kanssa.

– TULE-hanke on toiminut hyvänä esimerkkinä siitä, miten sitoutuneiden toimijoiden yhteiskehittämisellä voidaan lisätä tietoa, nostaa esille uusia innovaatioita ja jakaa kokemuksia senioriasumisesta. Hankkeen toteuttamisen menetelmät palvelivat hyvin hankkeeseen osallistuneiden tavoitteita ja tarkoitusta, toteaa erityisasiantuntija Sonja Manssila Valtion tukeman asuntorakentamisen keskuksesta Varkesta.

Varke ja sen edeltäjä Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskus ARA olivat TULE-hankkeessa tärkeitä tutkimuksen suuntaa ohjaavia toimijoita muiden yhteistyökumppanien rinnalla.

– TULE-hanke tarjosi meille monipuolisen ja ajatuksia herättävän katsauksen siihen, miten ikäystävällistä asumista voidaan kehittää kokonaisuutena, ei pelkästään rakennusten tai palveluiden näkökulmasta, vaan ihmisten arkea ja yhteisöllisyyttä tukevana kokonaisratkaisuna. Hankkeen aikana vahvistui ymmärrys siitä, että asumisen joustavuus ja yhteisöllisyys ovat keskeisiä tekijöitä, kun halutaan mahdollistaa turvallinen ja mielekäs asuminen myös elämänvaiheiden muuttuessa, kertovat Setlementtiasunnot Oy toimitusjohtaja Suvi Tuomala ja asiakkuusjohtaja Katri Kaukinen.

Kohdevierailut ja ulkomaan opintomatkat toivat senioriasumisen käytännönratkaisut silmien eteen

Merkittävä osa TULE-hanketta olivat kohdevierailut Suomessa noin kolme kertaa vuodessa, jolloin pääsimme tutustumaan senioriasumisen, palveluasumisen, yhteisöllisen ja muun asumisen kohteisiin eri kaupungeissa. Vierailut toivat esiin erilaisia tapoja toteuttaa senioriasumista sekä tarjosivat yhteistyökumppaneille mahdollisuuden keskustella senioriasumisesta toistensa kanssa päivän aikana.

– Kohdekäynnit erityyppisissä kohteissa toivat hyvää konkretiaa siitä, missä mennään ikääntyneiden asumisen ratkaisuissa, kertoo Järvenpään kaupungin asumisen erityisasiantuntija Mari Karsio.

Kansainvälistä näkökulmaa hankkeelle toivat opintomatkat Lontooseen ja Viroon sekä webinaari International Research and Good Practices on Senior Housing (tallenne CoreLabin YouTube-kanavalla).

– Ulkomaan opintomatkat toivat arvokkaita näkökulmia siihen, miten muualla Euroopassa panostetaan ikääntyneiden asumisen laatuun, esteettömyyteen ja yhteisöllisyyteen sekä erityisesti siihen, miten suunnittelu, palvelut ja arjen kohtaamiset kytkeytyvät yhteen. Kokemus vahvisti näkemystä siitä, että pienilläkin ratkaisuilla voidaan merkittävästi lisätä asumisen viihtyisyyttä ja tukea asukkaiden omatoimisuutta. Hanke kokonaisuudessaan antoi meille uusia ideoita ja työkaluja kehittää omaa toimintaamme, lisäävät Tuomala ja Kaukinen.

Alati muuttuva senioriasumisen kenttä

Tulevaisuuden senioriasuminen on ollut TULE-hankkeen tutkimuskohde ja tavoite, jota toteutimme luomalla ikäystävällisen asumisen mallin ja konseptityökalun. Tulevaisuus on kuitenkin häilyvä käsite, joka voi tarkoittaa seuraavaa vuotta tai ajanjaksoa sadan vuoden päässä. Lisäksi tulevaisuuden suunnittelu on aina kytköksissä nykyhetkeen ja siihen, millaisista olosuhteista suunnitteluun ja rakentamiseen lähdetään.

– TULE-hanke toteutui ajankohtana, jolloin toimintaympäristö muuttui radikaalisti.  Näitä muutoksia ovat olleet hyvinvointialueiden muodostumien ja niiden käytännöt sekä erityisryhmäkohteille suunnatun valtion tuen väheneminen. Tampereen yliopisto on toiminut esimerkillisesti poikkitieteellisenä toimijana tuoden yhteen tutkitun tiedon ja käytännön ratkaisut, Manssila kertoo.

Tutustu TULE-hankkeen loppuraporttiin, TULE-malliin ja muihin tutkimuksiin kotisivujen Julkaisut-välilehdellä.

Lisätietoja

Jaana Vanhatalo, HM
Projektipäällikkö, TULE
Rakennetun ympäristön tiedekunta
jaana.vanhatalo@tuni.fi

Teksti ja kuva

Alisa Hakola, YTM
Tiedottaja ja tutkija, CoreLab
Rakennetun ympäristön tiedekunta
alisa.hakola@tuni.fi

Hankkeessa rahoittajina ja yhteistyökumppaneina toimivat Tampereen yliopisto, Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskus (ARA) (Nyk. Valtion tukeman asuntorakentamisen keskus Varke), Ympäristöministeriö, Ara-Asuntojen Tuotanto Arttu Oy, De Gamlas Hem i Tammerfors r.f. – Vanhain Koti Tampereella r.y., ES-Laatuasunnot Oy, Hailuodon kunta, Helsingin kaupunki, HEKA, Iisalmen kaupunki, Jyväskylän kaupunki, Järvenpään kaupunki, Keski-Suomen Jaso Asunnot Oy, Kiinteistö Oy Haapajärven Vuokratalot, Kiinteistö Oy Kärrykartano, Kiinteistö Oy Vetelinraitti, Kirkkonummen Vuokra-asunnot Oy, Lahden kaupunki, Lahden vanhusten asuntosäätiö sr, Savonlinnan Vuokratalot Oy, Setlementtiasunnot Oy, Turun kaupunki, Tuusulan kunta, Tyvene Oy, Vaasan kaupunki sekä Yrjö ja Hanna -säätiö. Lisäksi yhteistyötahona toimii Vanhustyön keskusliitto.